Suche szczotkowanie od A do Z

Coraz chłodniejsze wieczory mogą dla mnie oznaczać tylko jedno - więcej czasu na relaks i pielęgnacje! Szczotkowanie, prysznic i masaż olejkiem to idealny plan na jesienne rytuały spod hasztagu #selfcare!

Suche szczotkowanie odkryłam stosunkowo niedawno. Zupełnie przypadkiem rozmawaiłam z koleżanką, która pochwaliła się, że wprowadziła szczotkowanie do codziennej rutyny bardzo sobie chwaliła - poprawę kondycji skóry nawet mniejszy celulit.

Zaciekawiła mnie, i tak oto suche szczotkowanie stało się również moim rytuałem. Szczotkowanie i bio oil, to połączenie okazało się sposobem na zmniejszenie rozstępów na udach, dobrym na moje wieczne srebrne nitki i różowe paski. 

Nie powiedziałabym, że jest to pierwszy efekt, raczej skutek uboczny, ale dający dużo radości. Rozstępy nie znikają całkowicie- nie ma co się czarować, blizny ze skóry nagle nie zniknął, ale efekt jest całkie zadowalający (raczej efekt wizualny, większenie sprężystości)

Dzisiaj zachęcam i was, żebyście też spróbowały, bo warto!

Co to jest suche szczotkowanie?

Szczotkowanie na sucho to technika pielęgnacji skóry, w której za pomocą szczotki o sztywnym włosiu masuje się skórę okrężnymi ruchami, gdy skóra jest sucha, przed prysznicem lub kąpielą. Celem szczotkowania na sucho jest złuszczanie martwych komórek naskórka, poprawa krążenia i stymulacja układu limfatycznego w celu zmniejszenia widoczności cellulitu i ogólnego zdrowia skóry.

Zalety i efekty suchego szczotkowania

1. ✨ Złuszczanie ✨ 

Sucha szczotka jest świetnym fizycznym złuszczaczem. Szczotkując skórę martwe komórki skóry są manualnie usuwane z górnej warstwy skóry. Działa jak naturalny peeling, którego efektem jest poprawienie wyglądu skóry, a także jej regeneracja. Złuszczanie jest bronią do zwalczania problemu wrastających włosków. Ponadto dobrze oczyszczona, zregenerowana skóra dodaje nam blasku i pozostaje dłużej w dobrej kondycji! 


2. ✨ Pozytywny wpływ na (mikro-) krążenie✨ 

Suche szczotkowanie czy ogólnie rzecz biorąc, masowanie skóry poprawi aprzepływ krwi i krążenie w masowanym regionie. Czy masaż wykonujemy szczotką, czy jakimkolwiek innym aplikatorem lub ręką - pobudzamy krążenie - oczywiście będzie delikatnie zaróżowiona, ale to koszt, który jesteśmy gotowe ponieść dla zdrowia.


3. ✨ Redukuje cellulit 

Jest to raczej skutek uboczny i powinnam napisać - zmniejsza widoczność celulitu. Złuszczanie warstwy rogowej nadaje skórze świeżości, jednocześnie poprawia się odbijanie światła, dlatego skóra wydaje się jaśniejsza. Gdy do tego lekko zaróżowiona - zdrowsza. Regularne suche szczotkowanie sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, a przez to celulit mniej widoczny.


4. ✨ Dodaje energii ✨ 

Suche szczotkowanie stymuluje nerwy zmysłowe na całym ciele, co może mieć działanie pobudzające. Zobacz sama co się stanie kiedy dodasz 10 min suchego szczotkowania do porannej rutyny, czy nie okaże się ten zabieg bardziej rozbudzający niż kawa.

Jak wykonać suche szczotkowanie?

Potrzebna jest dobra szczotka do ciała, szczotka z sztucznym włosiem się nie nada. 

Wybierz szczotkę z naturalnym, sztywnym włosiem i upewnij się, że włosie nie jest zbyt miękkie ani zbyt szorstkie. Możesz poszukać szczotki z włókna tampico - to naturalny produkt inaczej włosie wykonane z kaktusa agawy. Szczotka na dłuższej rączce będzie na początek.

Jak wykonywać suche szczotkowanie? - instrukcja krok po kroku

Są dwie szkoły: pierwsza zakłada, że szczotkujemy się samą szczotką, w drugiej wersji nakłada się na szczotkę odrobinę olejku do ciała przed rozpoczęciem masażu. 

  • jeśli używasz olejku na szczotce —weź prysznic przed szczotkowaniem skóry
  • jeśli szczotkowanie wykonujesz suchą szczotką - weź prysznic po umyciu skóry, a następnie nałóż olejek lub balsam 
Jako początkująca spróbuj najpierw zupełnie suchą szczotką. Szczotkowanie wykonujemy zgodnie z kierunkiem przepływu w naszym układzie limfatycznym.
suche szczotkowanie instrukcja krok po kroku

1. Zacznij od stóp i przesuwaj się w górę, szczotkując w kierunku serca długimi, zdecydowanymi ruchami.

2. Unikaj wrażliwych obszarów, takich jak twarz i wszelkie obszary z skaleczeniami, wysypkami lub innymi chorobami skóry.

3. Kiedy dotrzesz do ramion, szczotkuj w kierunku serca ruchami w górę.

4. Masuj dane miejsce szczotką przez 3-5 minut lub do momentu, aż skóra poczuje się ożywiona.

5. Po szczotkowaniu na sucho weź prysznic lub wykąp się jak zwykle, aby zmyć martwy naskórek. Możesz dodatkowo wykonać delikatny peeling.

6. Delikatnie nawilżaj skórę po prysznicu lub kąpieli. Pomóc mogą np. naturalne olejki czy wspomniany wcześniej bio oil z witaminą E

Ważne jest, aby pamiętać, że szczotkowanie na sucho może być trochę nieprzyjemne (ale nie bolesne!) lub powodować tymczasowe zaczerwienienie, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. Najlepiej zacząć powoli i zwiększać długość sesji szczotkowania na sucho oraz delikatnie naciskać, aby uniknąć podrażnień.


Jak dbac o szczotkę do szczotkowania na sucho?

Minimum raz w tygodniu, a najlepiej po każdym użyciu umyj szczotkę z szarym mydłem, a następnie połóż włosiem do dołu na papierowym ręczniku by naturalnie doschnęła. Nie susz szczotki na kaloryferze! Może to powodować odkształcanie włosia.

Kiedy nie wykonywać suchego szczotkowania?

Nie należy wykonywać szczotkowania:
  • przy stanach zapalnych skóry
  • gdy na skórze mamy otwarte rany, gojące się strupy
  • jeżeli mamy ogromnie dużo pieprzyków i znamion (należy omijać w czasie szczotkowania, jednak przy mocno nakrapianej znamionami skórze może być to trudne)
  • przy żylakach


Jak wasze wrażenia? Korzystacie z suchego szczotkowania? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adbox