8 nocnych i szkodzących urodzie nawyków, które należy skończyć już dzisiaj

Wszyscy mamy przynajmniej kilka nawyków do przerwania. Czekanie z praniem aż do momentu, gdy wykorzystane zostaną wszystkie czyste skarpetki, czy podjadanie ciasteczek po obiedzie, to przykłady dość nieszkodliwych nawyków. Niestety wiele poważnych błędów pozostaje niedostrzeganych, a znaczna część z nich nie jest trudna do pokonania.

Nowy rok to dobry moment na zmiany!

Przyjrzyjmy się wieczornej rutynie. Zaprzestanie szkodliwych nawyków jest możliwe, a jeżeli zaprosisz do wspólnej walki koleżankę to z łatwością przeniesiecie złe przyzwyczajenia do przeszłości.

Poniżej przedstawiam Tobie osiem nocnych nawyków, które tylko szkodzą.

1. Nie zmywanie makijażu 

To błąd numer jeden, który błagam byś przerwała.
Podczas całego dnia wszystkie typy brudu osadzają się na Twej twarzy (oraz na makijażu, który nosisz) czyniąc ją idealnym siedliskiem dla bakterii do gnicia. Niestety to jeszcze nie wszystko. Twoja poduszka z chęcią przejmie sporą część brudu podczas gdy Ty będziesz nieświadoma jej „mieszkańców”. Zalecam byś wieczorem poświęciła choć kilka minut na porządne zmycie makijażu lub przynajmniej przetarcie twarzy ściereczką do demakijażu. Jestem pewna, że dostrzeżesz dzięki temu mniej wyprysków a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna.

2. Mocne wiązanie włosów

Jeżeli tak robisz to spodziewaj się słabych i łamliwych włosów, a w ekstremalnych przypadkach możesz spowodować oddalanie się linii włosów. Pozwól swym włosom na chwilę wolności i relaksu podczas snu. Wciąż zauważasz łamanie się włosów? Zainwestuj w jedwabne poszewki, które nie połamią włosów, gdy będziesz obracała się podczas snu.

3. Sprawdzanie powiadomień

Tak, wszyscy to robimy, ostatnie spojrzenie na telefon tuż przed pójściem spać. Niestety aby słodko spać musimy odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne. Badania wykazały, że patrzenie na jasne światło blisko twarzy, na mniej niż 2 godziny przed snem, sprawia, że mózg przechodzi w stan niesprzyjający snu. Tak więc próba zaśnięcia będzie znacznie trudniejsza jeśli nie odłożysz telefonu i będziesz przeglądać Facebook’a bądź Instagrama.

Co więcej pozbawiając się zdrowego czasu snu fundujesz sobie ciemne wory pod oczami. Na pewno tego chcesz?

4. Dentystyczne zaniedbanie

Postanawiasz ominąć wieczorne mycie zębów i użycie nitki dentystycznej? Tylko ten jeden raz, bo już ci się nie chce, zasypiasz chodząc?

Nie tylko gwarantujesz sobie nieciekawy oddech, ale także osobiście zezwalasz wszelkiemu jedzeniu (a szczególnie cukrom w nim) by osiadało na zębach i dziąsłach całą noc! W skrócie skończysz z ubytkami, które będą dopiero początkiem zębowych problemów.

Radzę po prostu myj zęby.
A z okazji Nowego Roku umów się do dentysty. Raz do roku wizyta to konieczność, a na NFZ za darmo wykonasz usuwanie kamienia nazębnego czyli skaling.

5. Siedzenie do późna

Skracanie odpowiedniej ilości snu skutkuje czerwonymi oczami, drażliwością, stanami zapalnymi, podwyższonym poziomem stresu, opuchlizną, worami pod oczami, podwyższonym apetytem w ciągu dnia i innymi problemami, na które porady posiada jedynie Google.

Zrób dla siebie coś dobrego i postaraj się chodzić spać w miarę regularnie i o jednakowej porze.

6. Jedzenie lub picie żywności słodzonej przed snem

Poza faktem, że znacznie podwyższysz sobie poziom cukru we krwi, a niewiele później nagły spadek, dodajesz sobie także kwas (w postaci cukru) do ciała, które nie będzie się wielce przemieszczało przez całą noc. Połącz to z niemyciem zębów i masz poważny problem spowodowany nie przez kogo innego jak Ciebie.

Lepiej odłóż Colę do lodówki, cukierki do kredensu i nie sięgaj do nich jak nie musisz.

7. Rzadkie zmienianie poszewki

Pomiędzy Twą twarzą a włosami jest sporo tłuszczu (i konsekwentnie bakterii), które osadzają się na poszewkach. Zmieniaj poszewki na świeże chociaż raz na tydzień by zminimalizować ilość bakterii śpiących razem z Tobą.

8. Nie używanie kremów

Twoje ręce są wiecznie zajęte w ciągu dnia. Moja babcia mawiała, że dłonie są swego rodzaju wizytówką człowieka. Skoro w ciągu dnia masz dla nich mało czasu to poświęć im chociaż noc. Nałóż na nie sporą dawkę kremu, który będzie miał wiele czasu, by się wchłonąć. Stosując to będziesz budzić się z pięknie nawilżonymi dłońmi gotowymi do podjęcia codziennych wyzwań!

Mam nadzieję, że te porady wam się przydadzą! ;)

5 komentarzy:

 1. Na szczęście większość z tych rzeczy mnie nie dotyczy! Do serca wezmę sobie tylko to, żeby nie scrollować IG przed snem, bo robię to bardzo często, ale właściwie nigdy nie odczuwałam z tego powodu pogorszenia mojego snu. Może kiedy odłożę wcześniej telefon mój sen stanie się jeszcze lepszy? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość grzeszków mnie na szczęście nie dotyczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis ;-) Wiele osób pozwala sobie na małe grzeszki, które niestety wprowadzają trochę zamętu w nasz organizm i wygląd :-/ Może dzięki temu wpisowi zostanie zwrócona na nie uwaga :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety potrafię czasem siedzieć do późna, oczywiście z nosem w telefonie.

  OdpowiedzUsuń
 5. na szczęście te rzeczy mnie nie dotyczą :D

  OdpowiedzUsuń

Adbox

@cute_holo