Do czego drożdże w ogrodzie? Sprytne pomysły

Drożdże należą do królestwa grzybów. Te niepozorne jednokomorowe organizmy są z nami cały czas. Znajdują się w powietrzu w postaci niewidzialnych zarodników. Jednak nie ma powodu do niepokoju, bo znaczna część to przyjazne nam organizmy.

Już 4000 lat przed naszą erą drożdże były stosowane jako środek spulchniający do chleba i ciast oraz do fermentowania piw i win.

Mało kto wie, że istnieje wiele pozytywnych zastosowań drożdży w ogrodzie! Drożdże świeże jak i drożdże suche mogą być używane w ogrodzie w kilku różnych celach

Możemy przyjrzeć się bliżej ich zastosowaniom:
  • walka ze szkodnikami - to jeden z naturalnych sposobów walki ze szkodnikami, doświadczeni ogrodnicy używają drożdży jako pułapek na owady, takie jak ślimaki czy muszki owocowe
  • nawożenie roślin - drożdże mogą być używane jako naturalny nawóz (super sprawdzają się tu drożdże suche nawet wymieszane z glebą), dostarczając roślinom niezbędne składniki odżywcze
  • stymulacja wzrostu - drożdże są bogate w mikroelementy i witaminy, które mogą wspomagać wzrost roślin, szczególnie widać to w przypadku warzyw np. pomidorów, dyni, rzotkwi
  • wspomaganie mikroflory glebowej - 
  • poprawa struktury gleby - drożdże mogą pomóc w aeracji gleby i zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wody
  • kompostowanie - drożdże dodane do kompostu mają za zadanie przyspieszyć proces rozkładu

1. Zwalczanie szkodników 

Ślimaki potrafią nieźle zepsuć nam lato. Od zwykłych małych mieszczuchów po bydlaki winniczki, które zżerają wszystko bezlitośnie. Gdyby można je było zbierać i sprzedawać legalnie to obok domowego ogródka otworzyłabym francuską knajpę 😁

Wyczytałam w 50 letniej książce z PRL dla działkowiczów, że jednym ze skutecznych sposób na ślimaki jest piwo. Zostawić podstawek, a ślimaki same wejdą i się upiją. Przyciąga je... nie zapach chmielu, a drożdży! 

Podobnie zadziałają same drożdże na ślimaki, jeśli w słoiku lub miseczce wymieszamy suche drożdże piwne, cukier, ciepłą wodę i zostawimy na 15 - 20 min. Następnie słoik wystarczy wykopać w ziemię pod kątem tak, by ślimaki mogły swobodnie wpełznąć. Napiją się drożdżowego naparu i potopią.

Co ciekawe, ostatnio mieszkałam zwykłe świeże drożdże na ślimaki i jak widać na zdjęciu też działają. Zapach drożdży rozpuszczonych w wodzie z cukrem przyciągnęły ich całkiem sporo.

Raz na jakiś czas trzeba będzie słoik opóźnić i uzupełnić napój. Pułapkę rozstawić w kilku miejscach w ogrodzie.

Nawóz dla roślin 

Najbardziej znanym domowym nawozem dla roślin jest ten ze skórek od banana. Prosty i bezpieczny dla prawie większości domowy kwiatków (! - roślin kwitnących) doniczkowych. Można go z powodzeniem stosować też na zewnątrz. 

A co jeśli wam powiem, że drożdżowe nawozy też są tak proste i dobre dla wielu roślin?
Najlepiej sprawdzają się jako nawóz pod warzywami - pomidory, ogórki, marchewka czy papryka ludzią roztwór drożdży. Dobrze też rosną petunie podlane takim nawozem.

Przepis na nawóz z świeżych drożdży

drożdże świeże:

- 50g świeżych drożdży
- łyżeczka cukru
- ok. szklanki ciepłej nie gorącej wody (ok 30-35 st C)

Drożdże rozradrabniamy i mieszamy w ciepłej wodzie z cukrem. Zostawiamy na kilka dni po przykryciem (3-7 dni) w ciepłym, ciemnym miejscu. Po tym czasie sfermentowany zaczyn rozcieńczamy na 2-3l wody i podelewamy rośliny.

drożdże suche - powyższy przepis świeże zastąpić przez 1 paczkę drożdży suchych (ok 10-15g wg opakowania przewidziana na pół kg mąki), zostawić na 2-3 godziny do fermentacji, rozcieńczyć 2 litrami wody,

Aktualizacja 💚

W obecnym sezonie działkowym nie mam czasu myśleć o drożdżach na zapas, ALE nadal korzystam z drożdżowego nawozu. Oto przepis na nawóz z suchych drożdży, który się sprawdza 

Składniki:
1 opakowanie 15g suchych drożdży
1 litr ciepłej wody
1 łyżka cukru (opcjonalnie)

Instrukcje:
W małym naczyniu wymieszaj suchą łyżkę drożdży suchych z łyżką cukru.
Cukier jest opcjonalny, ale może pomóc w aktywacji drożdży.
Dodaj drożdże do ok. 0,25 litra wody i dobrze wymieszaj

Pozostaw roztwór w ciepłym miejscu na około 2-3 godziny (lub dłużej np. na noc), aby dać czas na aktywację drożdży. Możesz zauważyć, że roztwór zaczyna się pienić, co jest dobrym znakiem.

Opcjonalnie: Po upływie czasu fermentacji, przefiltruj roztwór przez sitko lub gęstą tkaninę, aby usunąć resztki grudek drożdży ich obecność będzie przyciągała ślimaki - więc lepiej podlewać samym roztworem wodnym.

Nawóz jest gotowy do użycia. Rozcieńcz go w pozostałym 0.75 litra.
Możesz go rozpylić bezpośrednio na glebę wokół roślin lub użyć jako dodatek do wody podlewającej.

Przechowywanie: Jeśli masz nadmiar nawozu, przechowuj go krótko, nie dłużej niż 1 dzień. Zawsze dobrze jest przygotować świeży roztwór przed kolejnym użyciem.

Uwaga
Zawsze przetestuj nawóz na małej powierzchni przed zastosowaniem na większej skali.
Niektóre rośliny mogą być wrażliwe na nawozy bogate w drożdże, więc obserwuj reakcje roślin i dostosuj dawkowanie według potrzeb. 

Drożdże na zasikane trawniki


Psy są kochane, ale sikają. Nic się z tym nie da zrobić, ale można podarować wysuszone plamy na trawniku. 

W tych miejscach trawa jest wręcz wypalona, a powierzchnia gleby nie sprzyja by rosła nowa. Oto rozwiązanie - drożdże na trawnik!

Rozrób 3 łyżki drożdży piwnych, 2 łyżki cukru i ciepłą wodę. Zostaw na godzinę. Całość przelej do przezroczystej butelki i uzupełnij woda do 1 litra. Odstaw butelkę na tydzień.

Wodę z butelki przelej do konewki np. dużej 5 litrowej i uzupełnij resztę wodą. Taką odżywioną wodą podlewać trawnik w miejscach plam.

Drożdże jako nawóz dla kwiatów

Kolejną grupą roślin, które lubią nawóz z drożdży są róże i różaneczniki. 

Użyj drożdżowego nawozu, aby zachęcić krzewy róż do produkcji większej ilości pąków. Mieszanina drożdży piwnych i wody działa korzystnie na korzenie krzewu róży, co sprzyja tworzeniu się pąków. Przepis w tym wypadku nie aż tak gesty jak na umierający trawnik - dla róż wymieszaj 3 łyżki. drożdży, 10 litrami wody.

Aby utrzymać kwitnienie róż jak najdłużej w sezonie, używaj 2-4 łyżek drożdży w a 8-10 litrów wody i używaj do podlewania, gdy tylko krzaki zaczną kwitnąć.

Iglaki
Mało kto wie że wiele gatunków iglaków potrzebuję obecności grzybów aby prawidłowo działał ich system korzeniowy.
W takiej symbiozie że ja na przykład sosna z maślakami.

Naturalny nawóz z dodatkiem drożdży działa korzystnie na system korzeniowy sosny, jodły, świerku w miejscach, gdzie nie mamy leśnej gleby.

Jeśli chcecie więcej super pomysłów na rozwiązania ogrodowe z rzeczy, które mamy w domu na półce koniecznie sprawdźcie książkę: "Zero waste w ogrodzie!" (zwłaszcza, że teraz jest na promocji za 15,99 zł!)



5 komentarzy:

  1. Ciekawe zastosowanie drożdży, nie znałam ich wcześniej. A ślimaków faktycznie jest prawdziwe zatrzęsienie...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry pożyteczny wpis. Z tymi iglakami nie miałam pojęcia. Będę pamiętała.

    Trzymaj się ciepło

    Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń

Adbox