Do czego drożdże w ogrodzie? 4 sprytne pomysły

Drożdże należą do królestwa grzybów. Te niepozorne jednokomorowe organizmy są z nami cały czas. Znajdują się w powietrzu w postaci niewidzialnych zarodników. Jednak nie ma powodu do niepokoju, bo to przyjazne nam organizmy.

Już 4000 lat przed naszą erą drożdże były stosowane jako środek spulchniający do chleba i ciast oraz do fermentowania piw i win.

Mało kto wie, że istnieje wiele pozytywnych zastosowań drożdży w ogrodzie!

Zwalczanie szkodników 

Ślimaki potrafią nieźle zepsuć nam lato. Od zwykłych małych mieszczuchów po bydlaki winniczki, które zżerają wszystko bezlitośnie. Gdyby można je było zbierać i sprzedawać legalnie to obok domowego ogródka otworzyłabym francuską knajpę. 

Wyczytałam jednak, że jednym ze skutecznych sposób na ślimaki jest piwo. Zostawić podstawek, a ślimaki same wypęznął i się upiją. Przyciąga je... nie zapach chmielu a drożdży. 

Podobnie zadziała, jeśli w słoiku lub miseczce wymieszamy suche drożdże piwne, cukier, ciepłą wodę i zostawimy na 15 - 20 min. Następnie słoik wystarczy wykopać w ziemię pod kątem tak, by ślimaki mogły swobodnie wpełznąć. Napiją się drożdżowego naparu i potopią.
Ostatnio mieszkałam zwykle drożdże też działają.

Raz na jakiś czas trzeba będzie słownik opóźnić i uzupełnić napój. Połapkę rozstawić w kilku miejscach w ogrodzie.

Nawóz dla roślin 

Najbardziej znanym domowym nawozem dla roślin jest ten ze skórek od banana.  Prosty i bezpieczny dla prawie większości domowy kwiatków doniczkowych. Można go z powodzeniem stosować też na zewnątrz. 

A co jeśli wam powiem, że drożdżowe nawozy też są tak proste i dobre dla wielu roślin? 

Na zasikane trawniki


Psy są kochane, ale sikają. Nic się z tym nie da zrobić, ale można podarować wysuszone plamy na trawniku. 

W tych miejscach trawa jest wręcz wypalona, a powierzchnia gleby nie sprzyja by rosła nowa. 

Rozrób 3 łyżki drożdży piwnych, 2 łyżki cukru i ciepłą wodę. Zostaw na godzinę. Całość przelej do przezroczystej butelki i uzupełnij woda do litra. Odstaw butelkę na tydzień.

Wodę z butelki przelej do konewki np. dużej 5 litrowej i uzupełnij resztę wodą. Taką odżywioną wodą podlewać trawnik w miejscach plam.

Nawóz dla kwiatów

Kolejną grupą roślin, które lubią nawóz z drożdży są róże i różaneczniki. 

Użyj drożdżowego nawozu, aby zachęcić krzewy róż do produkcji większej ilości pąków. Mieszanina drożdży piwnych i wody działa korzystnie na korzenie krzewu róży, co sprzyja tworzeniu się pąków. Przepis w tym wypadku nie aż tak gesty jak na umierający trawnik - dla róż wymieszaj 3 łyżki. drożdży, 10 litrami wody.

Aby utrzymać kwitnienie róż jak najdłużej w sezonie, używaj 2-4 łyżek drożdży w a 8-10 litrów wody i używaj do podlewania, gdy tylko krzaki zaczną kwitnąć.

Iglaki
Mało kto wie że wiele gatunków iglaków potrzebuję obecności grzybów aby prawidłowo działał ich system korzeniowy.
W takiej symbiozie że ja na przykład sosna z maślakami.

Naturalny nawóz z dodatkiem drożdży działa korzystnie na system korzeniowy sosny, jodły, świerku w miejscach, gdzie nie mamy leśnej gleby.


1 komentarz:

  1. Ciekawe zastosowanie drożdży, nie znałam ich wcześniej. A ślimaków faktycznie jest prawdziwe zatrzęsienie...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń

Adbox