Nowoczesny bursztyn? Trend czy anty-trend, może hit eko?

ze sklepu amber-ring.pl

Mówi się, że moda na bursztyn nigdy nie przemija, a sam materiał jest ceniony na całym świecie. W złocie, w srebrze, czy jako inwestycja.

Bursztynowa biżuteria nigdy nie była w moim guście. Owszem jak byłam dzieciakiem kupiłam sobie bursztynową biedronkę czy bursztynowego kota.

Byłam dzieckiem, a kupiłam sobie znaczy babcia mi kupiła, bo będzie na pamiątkę.

Biżuteria bursztynowa w 100% kojarzyła mi się z babcią i niczym więcej, ale postanowiłam dać jej małą, malutką szansę. Sprawdzić, czy istnieje nowoczesna biżuteria z bursztynu, którą da się nosić mając zdecydowanie mniej niż 50 lat? i czy bursztyn jest ekologiczny?

Nowoczesna biżuteria z bursztynem

Już kilka lat temu Monika Kamińska z bloga blackdresses zwracała uwagę, że trend dotyczący bursztynu jako biżuterii dla babć zmienia kierunek. Pojawiają młodzi projektanci, którzy nie boją się poskromić bursztyn na nowo, bawić się jego formą, kolorami. Chcą pokazać piękno bursztynu, złota Bałtyku w nowej, minimalistycznej formie. Wreszcie na nowo pokazana biżuteria z bursztynem mogłaby wrócić do łask i pojawić się w codziennym użytku także młodych kobiet.
 z bloga blackdresses.pl
ze strony: bizuleria.eu




Dla mnie to nadal zbyt agresywne i zbyt ciężkie przykłady, zaczęłam szukać czegoś nowoczesnego, ale i delikatniejszego. Czegoś co będzie bardziej uniwersalne i jednocześnie kobiece.



Zaczęłam od sieciówek biżuteryjnych, gdyż zwykle starają się bez awangardy trafić w uśredniony gust kobiet. Przeciętność w tym wypadku miała być zaletą.

ze sklepu yes.pl


Nie zawiodłam się. Kilka "niebrzydkich, ale i nic specjalnego" kandydatów znalazłam. Bursztyn w minimalistycznym wydaniu jako/nowoczesna biżuteria z bursztynem/ prezentuje się całkiem niegłupio.

Bransoleta srebrna z bursztynem w kole wygląda elegancko i nie jest przekombinowana. Również dobrze prezentuje się niewielki bursztyn zeszlifowany w graniastosłup.

ze sklepu apart.pl
Wyglądają zgrabnie, ale nie miałabym nic przeciwko zobaczyć podobną biżuterię z dowolnym innym kamieniem. Jednak zaczęło mnie bardziej męczyć inne pytanie.

Czy biżuteria z bursztynu jest ekologiczna?

Na różne sposoby można powiedzieć, że na pewno jest wartościowa czy naturalna, jednak czy bursztyn jako surowiec jest ekologiczny?

Bursztyn bałtycki ma 40 milionów lat, jest żywicą, a więc produktem naturalnym, organicznym i bardzo trwałym, który bez rozkładania się przetrwał te wszystkie epoki. Wiele osób wierzy w prozdrowotne właściwości noszonego bursztynu, jednak trzeba zostawić te opinie w sferze nieudokumentowanej medycyny ludowej.

Jeżeli używamy biżuterii z naturalnego bursztynu możemy o nim myśleć pozytywnie, a do tego wspieramy ekologię i polski rynek. Tak, ale nie do końca to takie proste. Bo musimy trafić na naprawdę polski bursztyn.

Po pierwsze możemy dać się nabrać i trafić na bursztyn sztuczny, czyli odlewy ze zwykłego tworzywa sztucznego to jest - plastiku. Jeżeli nie z plastiku to może nie być to bursztyn, a inny tańszy, sprowadzany kamień czy przykład żywicy kopalnej (np. kopalu kolumbijskiego).

Szczególnie uważnym trzeba być poszukując inkluzji w bursztynie tj. owadów czy małych kręgowców zatopionych przez żywicę i pięknie utrwalonych w chwili stracenia życia.
Jednak ze względu na wysokie ceny prawdziwych inkluzji istnieje mnóstwo podróbek z zatopionymi w żywicy lub tworzywie insektami - motylami, muchami, pszczołami. Tak pięknie, idealnie ułożonymi, że wręcz nieprawdopodobne, by klejący się, walczący o życie owad zastygł w takiej pozycji. Prawdziwe inkluzje nie są "tak atrakcyjne". Możecie je podziwiać na wystawie Inkluzje w Bursztynie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego :)


Nawet jeśli kupimy biżuterię z prawdziwego bursztynu niekoniecznie musi być to bursztyn bałtycki. Na masową skalę bursztyn jest przemycany. Przemyt bursztynu to wielki i dochodowy biznes - zalewają nas kilogramy ukraińskiego bursztynu na nalewki czy biżuterię, którą później kupimy nad Bałtykiem jako oryginały. W takim momencie dochodzi ślad węglowy, który eko na pewno nie jest.

Jeśli jednak trafimy na polski bursztyn, musimy pamiętać, że wydobycie bursztynu ma nie wiele wspólnego ze spacerem na plaży. Istnieją dwa główne sposoby na zdobycie bursztynu - poławianie i wydobycie.

✨ Poławianie wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych - silnego sztormu, wtedy morze jest wzburzone i istnieje szansa, że wraz z muszlami i śmieciami, bursztyn zostanie wyrzucony na brzeg, w miejsca na tyle płytkie, że można go wyciągnąć za pomocą sieci (sieci w morzu to kolejny ogromny problem, nie wiem jak w przypadku burstynu, ale sieci rybackie w momencie, gdy zostają porwane są wyrzucane przez kutry rybackie prosto to wody, bo po co się z nimi męczyć, nie opłaca się ich naprawiać czy utylizować :| ).

✨ Wydobycie to z kolei działania wiążące się z wierceniem, przekopywaniem i przepłukiwaniem ziemi, niszcząc tereny zielone zamieszkałe przez zwierzęta. W Polsce tylko jedna firma ma koncesję na wydobywanie kopaliny.

Stąd odpowiedź na pytanie czy bursztyn jest ekologicznym dodatkiem jest bardzo niejednoznaczna.


Jak wam się podobają powyższe propozycje?

2 komentarze:

  1. Bursztyn potrafi być elegancki :D Niezłe wzory

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmmm no właśnie. Czy to tak naprawdę jest ekologiczne? Wielbiciele bursztynu z pewnością powiedzą, że oczywiście;) Przyznam, że pokazana przez Ciebie biżuteria bardzo mi się podoba, lubię takie nowoczesne oblicze ozdób wszelakich:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń

Adbox