Poidełko dla pszczół (i innych owadów) - jak je prawidłowo wykonać?


Idzie susza, nie ma co się oszukiwać, będzie tylko gorzej. Jednak jeśli umrą pszczoły, my umrzemy razem z nimi. Gatunki zapylające są niezbędnym elementem ekosystemu i nie możemy pozwolić, by ich nam zabrakło. Coraz więcej osób podaje dalej informacje, że takie baseniki / poidełka dla pszczół są konieczne. Małe pojemniki, różnego rodzaju podstawki z wodą możemy wystawiać dla pszczół od wiosny do jesieni właściwie wszędzie -w domach, w ogrodach, na balkonach i w oknach, na wsi i w mieście. Miejsca mamy wiele, więc wystaw poidełko dla owadów!
Bardzo mnie cieszy reakcja ludzi na potrzebę małych zapylaczy. Sama poidełko wystawiam już dobre 2 lata, a wcześniej takie mini baseny wystawiała moja babcia. Niestety, często widzę zdjęcia błędnych poidełek, które dla pszczół będą zagrożeniem. Zdjęcia powyżej, to ilustracje jak poidełko dla pszczół wyglądać nie powinno (!). Często takie zdjęcia znajdziecie na facebooku i pintereście.

Co jest nie tak z tym zdjęciem? 
Grafiki na fb wyglądają zazwyczaj tak:
- niska miska lub głęboki talerz wypełniony wodą z kilkoma kamieniami.
Często znajduje się też opis, że kamienie w misce dodane są po to, by owady się nie potopiły. 
Słuszne spostrzeżenie! Jednak zdjęcie pokazuje przepis na to, jak utopić swoje pszczoły
One z kamieni, przy otwartym lustrze wody wręcz będą masowo podlatywać i się topić!

niebezpieczne poidełko dla owadów

Ostatni obrazek - prawie dobrze. Jednak woda jest na tyle wysoko, że dla pszczoły powstaje niebezpieczny rowek z wodą.

Dlatego dzisiaj post o tym jak przygotować pojemniczek dla pszczół tak, by było dla nich bezpiecznie. Przy okazji to uniwersalne poidełko dla owadów, z którego skorzysta więcej zapylaczy.

Ksiązki dla roślinoholików:

🐝 Jak przygotować poidełko dla pszczół? 🐝

Aby zrobić poidełko prawidłowo powinniśmy przede wszystkim zapobiegać otwartej powierzchni wody.
🐝 Możemy to zrobić np. wypełniając poidełko dla pszczół mchem. Można wypełnić w całości lub jakąś część, resztę usłać kamieniami. Pszczoły mają jak sobie usiąść i mają jednocześnie wilgotny mech, dzięki któremu mogą spokojnie się napić. 👉 Poziom wody nie może być zbyt wysoko. Lepiej nalać mniej wody i uzupełnić w ciągu dnia.
Na poniższym zdjęciu prawie nie ma wody, za to jest wilgotny mech i mokra kora. Widzimy ok. 2-3 minimetry wody, kamienie są lekko mokre u podstawy, widać więc, że wysokość jest odpowiednia:
Uwaga: Mech w Polsce jest pod ochroną. Pamiętaj, że nie można sobie pójść do lasu i nazbierać mchu! Zabierz go z własnego ogrodu lub kupić w kwiaciarni.

🐝 Możemy też wypełnić niskie naczynie kamykami i keramzytem . Keramzyt jest porowatą, wypalaną gliną, w której szczelinach zatrzymywana jest woda. Jest jest stosowany jako drenaż w doniczkach z roślinami czy do wysypania w ogrodzie na powierzchni ziemi (funkcja to utrzymanie wilgoci i zapobieganie rozwojowi chwastów). Jest dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach.
Wilgotny keramzyt można wzbogacić o gałązki, trawy, wszystko co może sprawić, że owad może bezpiecznie usiąść.

🐝 Inną opcją na poidełko dla pszczół w ogrodzie może być zrobienie poidełka z deski oraz butelki plastikowej. W nakrętce butelki robimy tyci dziurkę, tak by woda mogła niespiesznie kapać (1 kropelka na parenaście sekund). Deseczka może mieć małe rowki do zatrzymywania wody, w okół których mogą siadać owady i pić. Powinna być pod lekkim skosem, żeby woda nie zatrzymywała się tylko spływała. Idealnie, jeśli jest nierówna, by w różnych szczelinach zatrzymywała się woda.

Warto wiedzieć, że pszczoły nie ludzie - mogą pić wodę zanieczyszczoną, niektóre wręcz wolą wpadać na kąpiel w błotku i chłeptać wodę z wilgotnej ziemi. Także możecie mieć w misce piasek czy garść ziemi do kwiatów ;)

Poidełko dla pszczół DIY krok po kroku

Ja postawiłam na poidełko dla pszczół z użyciem keramzytu, bo miałam go sporo, nie jest najpiękniejsze, może zrobię później bardziej ozdobne. Chciałam już teraz wystawić na parapet okna, więc moja stacja dla pszczół jest zrobiona z tego co było pod ręką - plastikowy pojemnik śniadaniowy, który niestety popękał mi trochę i był już klejony, keramzyt trawa i małe gałązki. Lepiejszy będzie ceramiczny podstawek czy talerzyk.

+ keramzyt 
+ trawy i różne gałązki 🌿 
+ woda 💧 
Gotowe! 😍 

40 komentarzy:

  1. A jeż albo ptak się z takiego napije?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie wiem jak jeż, ptaki czasem podlatują, ale u mnie nie wykazują zainteresowania takim poidełkiem z keramzytem

      Usuń
    2. bo jednym poidełkiem wszystkich zwierzaków w ogrodzie nie obskoczysz

      Usuń
  2. A jakie można zrobić dla pająków?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. klasyczna miska dla psa wystarcza, sprawdziłem

      Usuń
    2. Niestety w mojej misce dla psa utopiła się dziś pszczoła i bzyk 😔
      Dlatego spróbuję zrobić bezpieczne poidełko

      Usuń
  3. Czy pisząc tak mądre rzeczy nie można sprawdzić poprawności swojej wypowiedzi? Błędy skutecznie mnie zniechęcają do czytania innych wpisów.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To samo chciałam napisać. Mądre rzeczy, ale czyta się fatalnie.

      Usuń
    2. Potwierdzam. Aż boli w oczy.

      Usuń
    3. Jeśli chodzi o moją gramatykę i ortografię polski nie jest moim językiem nr 1 :) Głównie bloga zaczęłam pisać, bo chciałam nie stracić języka polskiego ;) Za to jeśli chcecie podesłać mi informacje gdzie mam błędy przypadkowe.rzeczy@gmail.com zawsze chętnie nanoszę poprawki

      Usuń
    4. W razie potrzeby służę pomocą, mogę wykonać korektę językową artykułów przed publikacją (to mój zawód, gwarantuję, że nikt się nie przyczepi ;)). A poidełka nie dość, że potrzebne, to ich wykonanie jest świetną zabawą dla dzieci. Ile troski, żeby pszczółki się nie utopiły i żeby uzupełniać wyparowującą wodę :)

      Usuń
  4. Jak ja się cieszę, że nie tylko mnie przeszkadza niepoprawna pisownia... A wpis bardzo przydatny. Właśnie zamówiłam poidełko dla ptaków do swojego ogrodu, myślę, że obok ustawie też podobne dla owadów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byle nie za blisko, żeby ptaki nie potraktowały poidełka dla owadów jako stołówki...

      Usuń
  5. fajnie,ale jedno ze zdjęć, gdzie jest napisane dobrze, również ma rowki słabo bezpieczne, także nie ma co aż tak szaleć, lepiej wypełnić kamieniami nić wlać wodę do miski i się z tego cieszyć :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Plastik w poidełkach???Co za bezmyślność....

    OdpowiedzUsuń
  7. Dla pszczół wystarczy położyć na wodę szeroki kawałek drewna, listewkę coś co będzie pływało. Do karmienia pszczol używa się podkarmiaczek z pływakami. Można położyć kamień który zatrzyma trochę pływak.Npływak.Nie potrzeba do tego mchu ani tym podobnych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gdyby pszczoły były tak głupie, żeby tonąć w pierwszej lepszej kałuży wody, to dawno by już wyginęły... idąc za tą logiką, trzeba zasypać wszystkie oczka wodne, baseny, kałuże przypadkowe zbiorniki... Jak się w ogóle do tej pory te owady uchowały :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale przecież toną w oczkach wodnych czy basenach :) taka kolej rzeczy i taka natura, jeśli jednak wystawiamy poidełko dla pszczół zależy nam na możliwie najlepszych warunkach i najbezpieczniejszych dla nich miejsc do picia

      Usuń
    2. Zrobiłam pojnik dla ptaków i owadów - miseczka z wodą + skośnie schodzące do wody molo dla owadów. Jak dotąd piją na zmianę (ptaki na balkon zaglądają rzadko) i nikt się nie utopił. Ziemi dla kwiatów nie należy dodawać, bo zawiera nawozy i inne świństwa.

      Usuń
    3. Dopiero co dziś uratowałem pszczołę która wpadła do kastry budowlanej gdzie mam wodę do podlewania roślin. To często się zdarza że owady rózne laduja nawet w wiadrze z gnojówka roślinną. Wiem, wiem, powinno się je zakrywac ale mam ich w ogrodzie pare i nie zawsze pod ręka jest pokrywa.

      Usuń
  9. Przecież można włożyć gąbkę do naczyń do pudełka i zalać wodą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. gąbka to zły pomysł - łatwo o pleśń i inne nieprzyjemności ;)

      Usuń
  10. Widziałam na Twoim instagramie i zastanawiałam się właśnie co to takiego jest:) Świetny pomysł, który i u siebie wprowadzę w życie:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Susza idzie? bucha cha cha
    Susza autorze to jest co najmniej od zeszłego roku. U mnie padało trzy razy. Przez półtora roku. Śnieg był przez kilkadziesiat minut. Raz. Od zeszłej zimy.
    JEST SUSZA.
    Z doświadczenia pszczelarskiego - tak mamy pszczoły. Najlepiej się sprawdzają te z deską a jeszcze lepiej jak te nacięcia nie są prosto a porobione po skosach w jodełkę albo przecinające się romby. Woda tak szybko nie paruje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i nie heblujcie desek, woda lepiej wsiaka i tak nie paruje.

      Usuń
    2. racja jest susza :( łódzkie nam wyschnie na wiór :<

      Usuń
  12. Jeden szkopuł - plastik. Pod wpływem gorąca, np w lecie plastik nagrzewa się i wypuszcza do środka wszystkie toksyny. Obawiam się, że mogą byc szkodliwe i dla pszczół lub innych owadow i zwierząt. Metalowe, gliniane, drewno, ceramiczne - najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na razie mam plastik, jeszcze nie ma takich upałów, jak tylko kupię podstawkę ceramiczną zmienię :)

      Usuń
  13. Dzięki za ten wpis! Koleżanki piszą o poidełkach, ale widzę, że nie najlepiej je wykonały... Teraz już wiem, na co zwracać uwagę!

    OdpowiedzUsuń
  14. Wiecie, co mnie zadziwia, jak ludzie się czepiają "szczegółów" w komentarzach. Jezu, do jakich czasów dośliśmy.... By się dowartościować, muszę przynajmniej jeden błąd ortograficzny znaleźć. 😫🙄😥😥😥. Skomentować, zepsuć, poniżyć. Jezu ludzie, obudźcie się. Chyba za mało słuchaliśmy na lekcjach religii, albo dziadkowie nam wiedzę dobrego zachowania nie przekazali. Jak w "normalny", ludzki sposób wskazać autorowi błąd. Zrobiłam pierwszy krok do założenia własnej strony, ale chyba zrezygnuję, jeżeli wszyscy tacy mądrzy i szóstki z polskiego zawsze mieli. 😪😪😪🤔

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie zakładaj. Uważam, że jeśli ktoś pisze to powinien przynajmniej przeczytać swój tekst. Jasne, jeśli ktoś nie pisze w języku ojczystym to drobne błędy są zrozumiałe. Natomiast powtórzenie wyrazu powtórzenie jest tak nagminne, że aż przykro się robi. (Słowo "powtórzenie" celowo napisane dwa razy).
      Idąc tym tokiem rozumowania zacznijmy wszyscy śpiewać i wrzucać swoje twory na YT, oczekując oczywiście wsparcia, a nie krytyki. Czasy mamy takie, że konstruktywna krytyka odbierana jest jako hejt.

      Usuń
  15. Dziękuję, nie miałam pojęcia o tych niuansach. Dziś takie zrobię, prawidłowe:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja wiem ze nie o to chodzi.... ale jak widzę MINIMETR to mnie krew zalewa. Ludzie, MILIMETR!
    A poidełko super :)

    OdpowiedzUsuń
  17. ale szambo,zaczeliśmy od poidełek a kończymy na urąganiu innym !
    a zaczeliśmy na pisałem specjalnie aby dać używanie poliglotom [ specjalnie]

    OdpowiedzUsuń
  18. Na pewno zrobię takie poidełko! Super pomysł :) Zasiałam też kwiaty miododajne!

    OdpowiedzUsuń
  19. Czy na balkonie w bloku takie poidełko ma jakiś sens? Czy lepiej dać sobie spokój?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie na balkonie (4 piętro) pojawiły się pszczoły murarki, więc jest sens

      Usuń
  20. Już widziałam takie rzeczy na Instagramie i nie sądziłam, ze one są tak ważne. Teraz wiem, że są, a pszczoły zostały najwazniejszymi zwierzątami na Ziemi :) Sama skuszę się na wykonanie takiego poidełka ☺

    OdpowiedzUsuń
  21. ojej jak słodko! nawte nie wiedziałam, że jest coś takiego jak poidełko :D

    OdpowiedzUsuń
  22. Trochę po czasie, ale uwaga dla purystów językowych. Żeby nie było, lubię czytać poprawnie napisany tekst w języku polskim, ale język/mowa służy do komunikacji, przekazywania treści i wiedzy. Lepiej jest komunikować się, niż nie z powodu problemów z poprawnością formalną. Z tego powodu bardzo wielu Polaków ma trudności z komunikacją w językach obcych, bo boją się / wstydzą odezwać z powodu kiepskiej znajomości języka obcego.

    OdpowiedzUsuń

Adbox