Jak zintegrować grupę nastolatków w 60 minut?


Pamiętacie, jak wspominałam o tym, że integracja w nowym środowisku to klucz do sukcesu w kontekście pierwszej pracy jaką miałam przed 18? No właśnie, dzisiaj kilka słów o tym, jak zintegrować uczestników obozu, kolonii na przykładzie nastolatków w wieku szkoły średniej. 


Oczywiście obóz to moje doświadczenie. Klika lat temu byłam opiekunką grupy 15-16-latków na obozie, kasa fajna, chociaż dzisiaj patrzę na to inaczej, tym bardziej, że byłam opiekunką sama będąc 4 lata starsza. Jednak mam z tego czasu wiele fajnych wspomnień i to jedne z najlepszych wakacji jakie miałam, chociaż odbyłam maraton 4 x tygodniowy obóz 👅


Teraz spisuję dla was sposoby na zintegrowanie grupy, które sprawdzą się oczywiście w innych przypadkach np. jako zintegrowanie grupy na zajęciach dodatkowych, czy nowej klasy w ciągu zaledwie 60 minut. 


Integracja nastolatków na obozie / w klasie w 60 minut


🎲 "Dwa Kłamstwa i Prawda" 🎲

To świetna gra do rozpoczęcia! Każdy z uczestników dostaje kartkę mówi trzy rzeczy o sobie: dwie nieprawdziwe i jedną prawdziwą. Reszta grupy musi zgadnąć, która informacja jest prawdziwa. Świetny sposób na rozpoczęcie w zabawny sposób. Jeśli grupa jest za duża można podzielić na podgrupy. Wówczas przygotuj klepsydrę i każdej grupie sposób do pisania swoich trafień np. tablicę suchościeralną (np. Prawda: 1 i 3, Fałsz:2). Grupy zdobywają punkty, gdy prawidłowo zgadną, powstaje debata i sporo zabawnych momentów.


📸 "Selfie Challenge" 📸

Podzielcie się na mniejsze grupy, 5-6 osób i daj każdej z nich listę rzeczy do znalezienia lub zrobienia, a potem uwiecznienia na selfie. Może to być np. "Zrób selfie z kimś, kto ma takie samo ulubione jedzenie jak ty", "Zrób selfie z kimś, kto ma to samo zwierze w domu" czy "Zrób selfie, robiąc coś, co wszyscy w grupie uwielbiają". Po powrocie, każda grupa pokazuje swoje zdjęcia na rzutniku.


🗂 "Karty Postaci" 🗂

Każdy dostaje kartę z opisem pewnej postaci (może być historyczna, fikcyjna, itd.). Waszym zadaniem jest odnaleźć osobę, która ma kartę z postacią, która pasuje do waszej. Na przykład, jeśli masz kartę Romea, musisz znaleźć Julię.


🎉 "Bingo Zainteresowań" 🎉

Każdy dostaje kartę bingo z różnymi zainteresowaniami i aktywnościami zamiast liczb. Na przykład: "Lubi czytać książki", "Interesuje się fotografią", "Uprawia jogę", "Uwielbia kawę", "Nie ma tiktoka", "Ma 2 koty". Zadaniem uczestników jest znaleźć w sali osoby, które mają te same zainteresowania i zaznaczyć je na swojej karcie. Kto pierwszy ułoży linię w pionie, poziomie czy po skosie - wygrywa! Świetna zabawa do poznania się i odkrycia wspólnych pasji.

Kliknij aby pobrać: BINGO ZAINTERESOWAŃ PDF



🎵 "Muzyczne Krzesła z Twistem" 🎵

Klasyczna gra w muzyczne krzesła, ale zamiast wyłączać muzykę, zadajecie pytanie, na które wszyscy muszą odpowiedzieć zanim znajdą wolne miejsce. Pytania mogą być typu: "Kto jest twoim ulubionym artystą?" czy "Jaka jest twoja ulubiona potrawa?".


🌿 "Eko-Bingo" 🌿

To bingo, ale zamiast liczb są różne aktywności związane z ekologią, które uczestnicy muszą wykonać przez pracę grupową. Chociaż chciałam je wykonać to etap przygotowania jest dość angażujący. Trzeba mieć dobrą pogodę, wyznaczyć przestrzeń, punkty robocze, narzędzia czy zakupić nasiona i sadzonki.
Na przykład: "Posadź drzewo", "Przygotuj łąkę kwietną", "Zrób ozdobę bożonarodzeniową z recyklingu". Która drużyna wykona wszystkie zadania z listy pierwsza - wygrywa!


Dajcie znać jakie macie swoje patenty na gry integracyjne!

1 komentarz:

Adbox