Pierwszy lot samolotem w życiu? Oto check lista dla Ciebie

Latanie po raz pierwszy może być niesamowicie stresujące. Od poruszania się po lotnisku, przez odprawę bagażu, aż po sam lot – pierwszorazowi pasażerowie mają sporo powodów do nerwów. Dziś dzielę się wszystkim czego potrzebujesz, a celem jest zmniejszenie stresu, dzięki szczegółowemu, krok po kroku poradnikowi dla osób, które lecą po raz pierwszy.


Lecisz samolotem po raz pierwszy — albo pierwszy raz od dawna — SUPER to emocjonująca, życiowa przygoda. Ale też może być niesamowicie stresująca.


Chcesz iść do bramki z pewnością siebie, jak doświadczony podróżnik, ale ciężko to zrobić, gdy nie masz pojęcia, co się stanie jeśli przekroczę wagę nadania bagażu czy czego się spodziewać na kontroli bezpieczeństwa.


Przejrzenie tych wskazówek przed startem może podnieść twoją pewność siebie i sprawić, że podróż będzie łatwiejsza i mniej stresująca.


Najlepsze rady przed pierwszym lotem samolotem!

Tutaj dowiesz się dokładnie, jak przygotować się do lotu, jak poruszać się po lotnisku, jak przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, a także wszystko, co musisz wiedzieć o samym locie.

PAKOWANIE

Pakowaniu poświęcam oddzielny post, ale tutaj podkreślmy co należy spakować do bagażu podręcznego:


Do bagażu podręcznego pakujemy:

  • nie więcej niż 5 kg!!!
  • sprzęt elektroniczny
  • droższa biżuteria (dla bezpieczeństwa spakujmy w bagaż podręczny). linie nie zabraniają, aby biżuteria była w bagażu rejestrowanym, jednak polecam ze względów bezpieczeństwa – lepiej mieć ją przy sobie, walizki mogą być kontrolowane w czasie lotu, coś może wypaść drobnego, a sporadycznie walizki bywają zgubione
  • płyny w butelkach nie większych niż 100ml, a wszystkie pojemniki z płynami muszą się mieścić w plastikowej przeźroczystej torebce o pojemności do 1 litra.
  • leki - minimum to leki, które są niezbędne na lot i pierwsze 2 dni pobytu, jednak wiele osób poleca zabrać wszystkie, nie tylko na czas lotu - lecisz na 2 tyg wakacji i twoja walizka zginie, przepisy farmaceutyczne, leki na receptę to za duży stres by ryzykować 
  • większość leków nie wymaga zaświadczenia lekarskiego - wyjątkiem są:
    • leki podawane przez iniekcję 
    • podróże poza UE warto upewnić się co do przepisów dotyczących przewozu leków
  • kosmetyki - niezbędne minimum na lot w pojemnikach nie większych niż 100 ml pojedyncza butelka



LOT 

👉 Zarezerwuj Lot

Aby przygotować się do lotu, musisz zrobić trzy główne rzeczy (oprócz pakowania): 
  • zarezerwować lot, 
  • odprawić się (najlepiej) online przed lotem 
  • znać terminal lotniska, na którym ląduje twoja linia lotnicza.
Po pierwsze, oczywiście, musisz zarezerwować lot.

Najłatwiejszym sposobem na zrobienie tego jest rezerwacja online bezpośrednio przez stronę internetową linii lotniczej. Wystarczy wpisać daty, w których chcesz podróżować, i liczbę osób, z którymi podróżujesz, a zobaczysz wszystkie dostępne opcje lotów i miejsc.


Oczywiście, możesz również zarezerwować lot przez inne strony, jeśli szukasz bardziej budżetowych cen biletów. Tak czy inaczej, zazwyczaj najlepiej jest zarezerwować lot jak najwcześniej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy po prostu polujesz na lot last minute.


Powiedzmy jednak, że masz już lot wybrany, albo lecisz czarterem biura turystycznego i teraz pozostaje tylko kwestia rezerwacji miejsca

Gdzie powinni siedzieć pierwsi raz lecący?

Osoby lecące po raz pierwszy powinny usiąść z przodu samolotu, przy oknie lub na miejscu przy przejściu. Siedzenie z przodu samolotu pozwoli ci spokojnie zająć miejsce, bez poczucia tłoku czy pośpiechu.

Ponadto, miejsce przy oknie (moje osobiste ulubione) daje fantastyczny widok na zewnątrz samolotu i ścianę, na której możesz oprzeć głowę.


Z drugiej strony miejsce od korytarza co prawda pozbawia Cię widoku za oknem, ale daje większą przestrzeń na nogi, oraz możliwość wyjścia do toalety bez przepraszania współpasażerów. 


👉 Odprawa - wszystko co musisz wiedzieć

Gdy nadejdzie czas na twoją podróż, warto odprawić się online przed wyjazdem na lotnisko. To zaoszczędzi ci czasu i stresu w dniu lotu.

Większość linii lotniczych umożliwia odprawę online na 24 godziny przed startem. Ustaw sobie alarm, żeby o tym nie zapomnieć.

Oprócz oszczędności czasu i stresu na lotnisku, wczesna odprawa online ma kilka zalet:

  • Nie chcesz dopłacać do rezerwacji miejsca w klasie ekonomicznej? Niektóre linie lotnicze oferują wybór miejsc na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" podczas odprawy.
  • Niektóre linie organizują grupy do wejścia na pokład (czyli kiedy przysługuje ci wejście na pokład) na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy".
  • Ulepszenia miejsc są dostępne na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" w niektórych liniach lotniczych.
  • Jeśli nie zamierzasz nadawać bagażu, możesz całkowicie ominąć stanowiska odprawy i udać się prosto na kontrolę bezpieczeństwa.
Jak pewnie już widzisz, szybszy zwykle zgarnia wszystko, jeśli chodzi o odprawę. Dlatego zawsze warto odprawić się jak najwcześniej, gdy tylko otworzy się odprawa do twojego lotu.

Jak się odprawić na lot?

Aby odprawić się na lot online, odwiedź stronę internetową swojej linii lotniczej lub wpisz w wyszukiwarce "[nazwa twojej linii] odprawa online" na 24 godziny przed odlotem.

Zazwyczaj poproszą cię tylko o imię i nazwisko oraz numer potwierdzenia, który powinieneś otrzymać podczas rezerwacji lotu.

Nie dotyczy to lotów z biurami podróży, które miewają własne zasady odprawy, warto mieć to na uwadze ;)

Skąd dostanę kartę pokładową?

Kartę pokładową na swój lot otrzymasz po odprawie.


  • Jeśli odprawisz się wcześnie przez internet, otrzymasz cyfrową wersję karty pokładowej. Na lotnisku często proponują możliwość wydrukowania karty pokładowej.
  • Jeśli odprawisz się osobiście na lotnisku, dostaniesz jej papierową wersję.

Zarówno cyfrowa, jak i papierowa wersja karty są potrzebne do skanowania na kontroli bezpieczeństwa i podczas wejścia na pokład.

Czy karta pokładowa oznacza, że jestem już odprawiony?

Ogólnie rzecz biorąc, tak, posiadanie karty pokładowej oznacza, że jesteś odprawiony na lot.

W rzadkich przypadkach, na przykład jeśli lecisz na zasadzie standby, otrzymasz dokument bezpieczeństwa podczas odprawy. To coś innego niż karta pokładowa i nie gwarantuje, że masz miejsce na pokładzie. Więcej informacji o lataniu na zasadzie standby i non-rev postaram się napisać wkrótce. Jednak nie dotyczy to większości podróżujących, więc tutaj to pominiemy.

Czy muszę wydrukować kartę pokładową?
Dzięki technologii, nie musisz drukować karty pokładowej w domu. Możesz po prostu zeskanować ją ze swojego smartfona, żeby przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i wejść na pokład.


Jeśli wybierasz opcję ze smartfonem, zrób zrzut ekranu z kodem QR karty pokładowej, żeby mieć ją dostępną do skanowania nawet bez internetu czy WiFi. Sieć WiFi na lotniskach bywa często bardzo niestabilna.


Jeśli chcesz wydrukować kartę pokładową, ale nie masz drukarki, możesz to zrobić przy stanowisku odprawy linii lotniczej po przybyciu na lotnisko.

👉 Znajdź Terminal twojej linii lotniczej na lotnisku

Po odprawie na lot sprawdź, z którego terminala na lotnisku odlatuje twój samolot , zanim dasz się skusić sklepom w strefie bezcłowej.

Informację o terminalu twojej linii lotniczej znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę "[nazwa twojej linii] terminal na [twoje lotnisko]" lub odwiedzając stronę internetową lotniska czy aplikację linii lotniczych.


Informacje na temat terminali przylotów i odlotów powinny znajdować się też na karcie pokładowej. W innym przypadku po dotarciu na lotnisko, nie ważne gdzie będziesz, sprawdź tablicę odlotów lub wyszukaj numer lotu.


To znacznie ułatwi ci poruszanie po lotnisku, zwłaszcza jeśli samodzielnie podjedziesz na lotnisko i to mając mało czasu. Drogi na lotniskach zwykle mają mnóstwo znaków i pasów ruchu, duże lotniska to labirynt korytarzy.


👉 Wejdź na Lotnisko przez strefę "Odlotów" 

Jak wspomniałam, jazda na terenie lotniska wiąże się z mnóstwem pasów ruchu i znaków, więc pamiętaj, żeby śledzić znaki do "odlotów", a nie "przylotów", a wszystko powinno być w porządku.

Jeśli sam podjeżdżasz na lotnisko, najlepiej zorientować się wcześniej, gdzie chcesz zaparkować samochód. Większość lotnisk ma różne parkingi w różnych cenach, więc znajomość tego, na którym parkingu chcesz stanąć, może ułatwić nawigację w dniu lotu.

Osobiście polecam podjazd taksówką na ten pierwszy raz ;)
Jeśli korzystasz z taksówki, usług typu ride-share czy autobusu na lotnisko, wystarczy, że powiesz kierowcy, z jakiej linii lotniczej korzystasz. Powinien wiedzieć, do którego terminala cię zawieźć.


👉 Zlokalizuj swoją linię lotniczą

Po zaparkowaniu samochodu i/lub dotarciu do odpowiedniego terminalu lotniska, poszukaj znaków wskazujących twoją linię lotniczą. Mogą być zarówno na zewnątrz, jak i zawsze są ekrany wewnątrz wejścia na lotnisko, więc niezależnie od tego, czy parkujesz samochód, czy ktoś Cię odwozi łatwo znajdziesz strefę odprawy swojej linii lotniczej. Możliwe też, że będą dostępne elektroniczne kioski do samodzielnej odprawy.


Dodatkowo informacja o danej linii jest wyświetlana nad okienkami do odprawy, gdzie ustawia się kolejka.


W razie wątpliwości, zapytaj o drogę strażnika ochrony lotniska lub innego pracownika.



👉 Oddaj swoje bagaże rejestrowane/nadawane

Bagaż dzieli się na rejestrowany (nadawany) i podręczny.

Aby oddać swoje bagaże rejestrowane, zrobisz jedną z dwóch rzeczy, w zależności od tego, jak linia lotnicza zorganizowała punkt odbioru bagażu na twoim lotnisku.

Albo:

  • Przyniesiesz swoją walizkę do stanowiska odprawy, gdzie zostanie ona zważona i odebrana.
  • Przyniesiesz swoją walizkę do strefy taśmociągowej oznaczonej jako "punkt odbioru bagażu" (lub coś podobnego), gdzie również zostanie ona zważona i odebrana.
Prawdopodobnie będzie konieczne okazanie dowód tożsamości lub paszport przy oddawaniu bagażu, więc upewnij się, że masz go w łatwo dostępnym miejscu.


👉 Znajdź swój Terminal odlotu

Po oddaniu bagaży, kolejnym krokiem, który będziesz chciał wykonać, jest ustalenie, z którego terminalu odlatuje twój lot.

Aby znaleźć terminal dla swojego lotu, spójrz na kartę pokładową, na której powinien być podany numer bramki. Prawdopodobnie obok numeru bramki będzie litera. Ta litera wskazuje, który terminal cię interesuje. 
  • Na przykład, jeśli twoja bramka to C10, twój terminal to C, a bramka to 10.

Ważne jest, aby znać właściwy terminal przed podążeniem za tłumem do kontroli bezpieczeństwa, ponieważ różne terminale często mają różne punkty kontroli. Oznacza to, że jeśli przejdziesz przez kontrolę do złego terminalu, możesz być zmuszony wyjść i przejść przez kontrolę ponownie.

Z drugiej strony, mniejsze lotniska zwykle mają tylko jeden terminal i/lub jeden punkt kontroli bezpieczeństwa - głównie z takimi lotniskami mamy do czynienia w Polsce. W takim przypadku nie musisz się specjalnie martwić o terminal.

👉 Czy mogę od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa, po checkin się online?

Tak, jeśli zameldowano się online na lot i nie ma bagażu nadawanego do odprawy, można bezpośrednio udać się do kontroli bezpieczeństwa.

👉 Przejście przez Kontrolę Bezpieczeństwa 🔐

(Krok po Kroku dla Osób Latających Pierwszy Raz)
Następnie, podążając za znakami do swojego terminalu, na pewno natrafisz na punkt kontroli bezpieczeństwa. Bez przejścia przez kontrolę nie będziesz mógł dotrzeć do swojego terminalu ani bramki.

Ponownie, należy pokazać dowód tożsamości ze zdjęciem na punkcie kontroli, więc miej go łatwo dostępnym. Dodatkowo, przygotuj torbę z płynami na wierzchu swojego bagażu lub w przedniej kieszeni, aby nie grzebać w torbie, będąc np. czele kolejki do kontroli, co spowalnia wszystkich.



Po tym, jak pracownik ochrony zeskanuje twoją kartę pokładową (cyfrową lub papierową) i dowód tożsamości, weź pojemnik / tacę z taśmy - jedną dla każdego z twoich większych przedmiotów.

Oto, co będziesz umieszczać w pojemnikach na punkcie kontroli:

  • Mały plecak, torebka
  • Kurtka
  • Pasek, zegarek
  • Buty (opcjonalnie)
  • Kapelusz
  • Wszystko w kieszeniach (telefon komórkowy, portfel, drobne metalowe przedmioty, klucze itd.)
  • Przeźroczysta torba z płynami
  • Laptopy i duże urządzenia elektroniczne (samodzielnie w ich własnych pokrowcach - nie ma potrzeby wyciągać z pokrowca) oraz (opcjonalnie) okablowanie
Ogólnie rzecz biorąc, jedyną rzeczą, która przechodzi przez metalowy wykrywacz, jesteś ty i twoje ubranie. Twoje większe przedmioty podręczne (walizki itd.) mogą przejść przez taśmę przewoźnikową bez pojemnika
  • Leki - w bagażu podręcznym przewoź tylko niezbędne w podróży + na 1/2 dni w razie zgubienia bagażu (bagaż zazwyczaj znajduje się już w pierwsze 24h). 

Oto, co zazwyczaj możesz zostawić na sobie podczas kontroli:
  • Biżuteria z metali szlachetnych (złoto, srebro)
  • Okulary
  • Pracownicy ochrony powiedzą ci, jeśli będą musieli sprawdzić coś na twoim ciele (jak duże elementy biżuterii) oddzielnie
Przed przejściem poinformuj jeśli posiadasz w ciele elementy stalowe np. po operacji

Po przejściu przez metalowy wykrywacz, pracownicy albo powiedzą, że możesz iść, albo poproszą o dodatkową manualną kontrolę. Kiedy przejdziesz kontrolę, możesz zebrać wszystkie swoje rzeczy na końcu taśmy przewoźnikowej już po przeskanowaniu.

Co jeśli mój bagaż podręczny nie przejdzie kontroli?

Jeśli torba zostanie oznaczona na taśmie jako podejrzana, funkcjonariusz odseparuje ją wraz z właścicielem w celu ręcznej kontroli. 

Zazwyczaj nie ma się czym martwić!

Może się zdarzyć, że w torbie znajduje się zwykły przedmiot domowy, który jest zabroniony przez kontrolę bezpieczeństwa (np. nożyczki, 0.5l butelka z wodą czy scyzoryk).

Kiedyś moja torba została oznaczona, ponieważ znajdował się w niej mały słoik nutelli na prezent, która nie zmieściła się do bagażu nadawanego. Niestety, słoik został wyrzucony. Okazuje się, że masło orzechowe jest uznawane za ciecz. 

Każda rzecz, której przewóz w bagażu podręcznym jest niedozwolony musi trafić do śmieci. 



1 komentarz:

  1. Bardzo praktyczne porady. Warto być przygotowanym do takiej podróży.

    OdpowiedzUsuń

Adbox