Ozdoby DIY ze słoików


Dawno nie było, żadnego porywającego DIY dlatego teraz pokażę wam coś co na pewno się przyda na wakacyjne imprezy na dworze - grille, pikniki czy nawet na wesele. Jak zrobić ładne dekoracje ze słoika?
Oczywiście w większości domów słoiki znajdują drugie zastosowanie czy to do domowych przetworów, pakowania jedzenia na później, o studenckich słoikach nie wspominając ;)  Jednak, można ich używać także jako efektowne dekoracje.

Jak zrobić dekoracje ze słoika? oszczędzaj pieniądze, daj słoikom drugie życie

Jestem pewna, że nie raz kupiłaś coś w dużych słoikach. Część z nich mogła mieć nawet ładny kształt, część z nich mogła mieć jakieś napisy w stylu słoików "marson jar". W te wakacje nie wyrzucaj ich do kosza! :D

Czyszczenie słoików z etykiet i kleju

Zdejmij etykietę w miarę możliwości. Umyj słoik. Resztek z etykiety pozbędziesz się zostawiając słoik na 15min zalany ciepłą wodą. Gąbką usuniesz resztę papieru. Uciążliwy klej zmyjesz z pomocą masła, oleju lub innego tłuszczu





1. Słoik pełen kwiatów


Nic prostszego - w słoikach umieść kolorowe kwiaty. Zebrane z ogrodu, łąki lub kupione w kwiaciarni. Możesz też kupić proste wiązanki jakie sprzedawane są na ryneczkach lub zrobić mieszankę kwiatów kupnych i polnych razem.

Wskazówka: Chcesz dodać ozdobom trochę koloru bez zabawy w malowanie słoika? Dodaj do wody kilka kropel barwnika spożywczego!

2. Świeczniki ze słoików

Słoiki świeczniki mają wiele zalet.

Piękny letni wieczór, kolacja w ogrodzie, słońce zachodzi, a miły powiew pozwala odetchnąć po dniu upałów. W takiej chwili świeczki są pięknym elementem dekoracyjnym, jednak narażonym na zdmuchnięcie przez wiatr - wysoki słoik temu zapobiega. Dodatkowo wiatr mógłby z łatwością przewrócić świeczki czy podgrzewacze - w słoiku nie jest tak łatwo. A nawet jeśli wiatr lub mocno gestykulujący znajomy przewróci słoik, to ryzyko, że świeczka wypadnie i zapłonie obrus jest minimalne.


3. Malowane słoiki 

Chyba jeden najczęściej wykorzystywanych pomysłów DIY, pięknie wyglądający na tablicach inspiracji pinterestowych, zdjęciach na instagramie czy jako ozdoby weselne. Mowa o malowanych słoikach. Czas zakasać rękawy, wziąć farbę, brokat i zacząć robić prawdziwe cuda!

Kilka rad:
  • Zawsze maluj słoik po zewnętrznej stronie - znasz porady, gdzie wlewa się farbę do środa i potrząsa - super szybka i prosta sprawa. Niestety, tak nie jest. Farba wlana do środka nie chce się trzymać szklanych ścianek słoika, ocieka nie równo, po wyschnięciu zostają niedomalowane części. Dodatkowo jeśli użyjesz złej farby po nalaniu wody, by wstawić kwiaty farba rozpuści się i tyle z super pomysłu.
  • Używaj primera, sprayu bazowego jeśli chcesz by efekt był wytrzymały np. na ślub- z jednej strony zgodzę się, że to dodatkowy koszt, ale z drugiej farba nie zejdzie niespodziewanie, no i nagły letni deszczyk nie zniszczy całego wystroju
  • Nigdy nie używaj brokatowego kleju - brokatowe słoiki są efektowne, ale nałożenie kleju z brokatem nie wyjdzie na dobre. Moje pierwsze próby też wykonywałam za jego pomocą i nic dobrego z tego nie było. Wszelkie malowane wzorki, takie łatwe do wykonania aplikatorem równie łatwo zejdą.
  • Brokat w większym pojemniku - jeśli chcesz uzyskać efekt równo położonego brokatu np. do połowy słoika musisz umieścić brokat w większym pojemniku i rolować swój słoik w nim (posmarowany klejem tylko do wysokości jaką chcesz uzyskać. Wszelkie osypywanie słoika brokatem zajmuje dużo czasu, jest nie efektywne, bo ciężko równomiernie rozłożyć brokat na słoiku. 
  • Nadmiar brokatu usuń suchym szerokim pędzlem świetnie sprawdzi się stary pędzel do pudru.
  • Lakier do paznokci nie jest dobry do malowania słoików - lakiery są różne, jednak w większości przypadków efekt może być niezadowalający, a pomalowany wzór będzie schodził płatami.
  • Jeśli spryskasz słoik sprayem do włosów, brokat będzie wolniej się osypywał.

4. Słoik latarenka

Słoik wypełniony lampkami choinkowymi. Najlepiej lampki takie działające na baterie, nie będzie trzeba martwić się o przedłużacz  w ogrodzie.

5. Słoiki owinięte materiałem.

Resztką koronki czy wstążkami, to prosta ozdoba, a wszystkie słoiki wyglądają jak jeden komplet :)



Podobają wam się takie ozdoby letnich spotkań? Macie inne pomysły na ozdoby ze słoików?

6 komentarzy:

  1. Piękne :) Nie każdy klej puści od tłuszczu - niektóre zmywają się wodą i mydłem, inne tłuszczem, a inne alkoholem lub rozpuszczalnikiem :) Zależy od kleju

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie ozdoby! Zwłaszcza z wykorzystaniem codziennych, często pomijanych przedmiotów, które wyglądają o wiele ciekawiej niż dekoracje gotowe, kupione w sklepie. I jaka radość, gdy zrobisz coś sam!
    Ja też często robię dekoracje DIY - w słoikach głównie trzymam szyszki, korki od win, piasek znad morza i muszelki. Też pięknie się prezentują!

    Dziękuję za komentarz u mnie i zapraszam częściej,
    Gosia z http://www.bialo-nabialym.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Musze koneicznie takie coś zrobić, idealny pomysł na jesień ♥
    Mój blog - HELLO-WONDERFUL



    instagram

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale wspaniałości! Uwielbiam takie ozdoby. :-) Wnętrze od razu staje się "cieplejsze" i bardziej klimatyczne. :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam takie ozdoby ! Mam w domu kilka :)

    OdpowiedzUsuń

Adbox