Dzisiaj mam dla was specjalny tutorial z przymrużeniem oka. Także nie zdziwię się, jeśli pod postem pojawi się milion komentarzy, że to podróbki i przecież widać ofkorse :D
Do sedna!
Marzysz o całej masie t-shirtów z nadrukami w stylu tumblr girl / pastel goth / kawaii / cute / unicorn 🦄 ? Z drugiej jednak budżet nie pozwala Ci na zakup całej markowej kolekcji wymarzonych t-shirtów 💸.
Nic straconego! Możesz je mieć, leć kupić papier transferowy, a dodatkowo będą wyjątkowe, bo DIY ❤️
Co to jest papier transferujący?
Papier transferowy to rodzaj materiału / papieru, który wchłania atrament z drukarki i pozwala go przenieść na inną powierzchnię np. na nasz T-shirtu pod wpływem temperatury. Taki nadruk termotransferowy możemy nałożyć między innymi na powierzchniach odzieży, ale też kubków — ogólniej przedmiotach czy obudowach telefonów. Papiery się między sobą różnią — przeznaczeniem, jakością, sposobem użycia.Papier transferowy składa się zazwyczaj ze strony śliskiej / papierowej (zwykle z jakimś nadrukiem, by nie pomylić), którą będziemy zdejmować po zaprasowaniu oraz matowej, białej, na której należy umieścić nadruk (w formie odbicia lustrzanego — o czym za chwilę).
Dziś będzie o tworzeniu własnych projektów ubrań!
NAPRASOWANKI dla początkujących
Jedyne czego potrzebujesz to papieru do naprasowywanek. Znajdziesz go w sklepach papierniczych czy w internecie szukając pod nazwą:
- naprasowywanki lub papier do naprasowanek
- papier transferowy
- papier transferujący,
- papier do sublimacji,
- folia termotransferująca czy po prostu termotransfer
Jeśli chcecie, aby nadruk wytrzymał liczne prania, to czytajcie opinie, sprawdzajcie opisy, bo naprasowywanka, naprasowywance nierówna!
Papiery różnią się — wyróżniamy papiery transferowe do białego / czarnego i koloru.
"Markowy" t-shirt za niewielkie pieniądze
Nie trzeba wydawać milionów monet, by stworzyć swój idealny T-shirt z logiem. Koszulkę kupmy w każdej sieciówce, a za zestaw 10-20 arkuszy damy ok. 30-40zł (na aliexpress pewnie znajdziecie taniej), co wystarczy nam na realizację wielu pomysłów.
Oto inspiracje na koszulkę tumblr DIY:
Oto inspiracje na koszulkę tumblr DIY:
T-shirt naprasowywanka krok po kroku
1) Znajdujemy idealny nadruk, który chcemy przenieść na nasz T-shirt - pamiętajcie, by był w jak największym rozmiarze (najlepszej jakości).
Obrazek należy zapisać jako odbicie lustrzane, gdyż będziemy je zaprasowywać "lewą stroną" mam nadzieję, że jest to zrozumiałe — nadrukowaną częścią do dołu (czyli do ubrania).
Nadruk umieszczamy po stronie matowej, stronę śliską będziemy zdejmować. Nie ma opcji, żeby się pomylić, na opakowaniu papieru wszystko będzie wyjaśnione. Zresztą strona, która ma trafić do kosza, jest zwykle oznaczona wzorem. Ten papier niestety jest z obu stron biały tylko z lekką kratką, której nie widać na zdjęciach.
Nadruk umieszczamy po stronie matowej, stronę śliską będziemy zdejmować. Nie ma opcji, żeby się pomylić, na opakowaniu papieru wszystko będzie wyjaśnione. Zresztą strona, która ma trafić do kosza, jest zwykle oznaczona wzorem. Ten papier niestety jest z obu stron biały tylko z lekką kratką, której nie widać na zdjęciach.
2) Wstępnie określamy, gdzie chcemy mieć logo. Ta bluzka jest cropp topem - z przodu będzie napis z tyłu logo. Wykorzystuję papier transferowy do czerni.
Oczywiście, można pójść na lenia i nie wycinać każdego elementu, ale wtedy, będzie wyglądać nieestetycznie. Gdy każdy element jest osobno, uzyskujemy bardzo realistyczny efekt.
4) Gdy wzór jest wycięty z papieru transferującego, rozprostuj powierzchnię t-shirtu (możesz ją przeprasować) i jak najdokładniej ułóż elementy stroną z tuszem / zadrukowaną do dołu!
Od tego zależy jak profesjonalnie uda Ci się stworzyć nadruk, to wcale nie jest trudne — drobne niedoskonałości nasze oko pomija, ale 2cm w prawo czy w lewo już zrobi mu różnicę.
Litery wyrównaj za pomocą linijki, by wszystkie poziome linie idealnie do niej przylegały. Ten etap jest naprawdę ważny, warto poświęcić mu trochę więcej uwagi :)
5) Zaprasowujemy! Zawsze warto prasować przez coś np. przez papier do pieczenia + jakiś materiał. Można przez sam papier do pieczenia.
Prasujemy NA SUCHO i zgodnie z instrukcją, ale zwykle trzeba ciut dłużej, będzie widać jak się sprawy mają :)
7. Ściągamy papier do pieczenia, na literkach wciąż pozostaje śliska warstwa papieru — trzeba chwilę odczekać, zanim będziemy ją ściągać, gdyż jest jeszcze za gorąca, by dotykać ją palcami.
Zostawiam ją na 10-15 min. W tym czasie wycinam logo, które chcę umieścić z tyłu T-shirtu. Wg powyższych instrukcji.
W analogiczny sposób tył jest gotowy.
W ten sam sposób wykonamy nadruk mniejszego elementu. Tutaj dokładność jest jeszcze ważniejsza — logo na kieszonce.
Za to jaki super efekt.
Podoba Ci się tutorial? Możesz go dodać na pintereście:
Częśc 2: T-shirt z różowym logo
Tutaj wykorzystany został papier transferowy do białych naprasowanek.
Jak trochę papier ostygnie, można zdejmować ochronną warstwę.
Oto nasze adidasowe tshirty 🌸 koszt: 12zł (bluzka z lumpeksu + jeden arkusz papieru termo transferującego)
🌸 Jak wam się podoba tutorial? Chcecie więcej tego typu wpisów? 🌸
Zostaw lajka na fb przypadkowe rzeczy
Zostaw lajka na fb przypadkowe rzeczy
Dzięki tobie już wiem jak zrobić idealną koszulkę. A powiedz mi czy zdjęcia normalnie też można naklejac czy głównie napisy?
OdpowiedzUsuńim więcej kolorów, tym większa szansa, że, po praniu któryś się zmiesza - teorytycznie nie ma prawa, ale najwięcej robi tu jakość nadruku (czyli atramentu) niż sam papier, zdjęcie powinno dać radę, ale nie próbowałam - staram się raczej takie 1 - kilku kolorowe maksymalnie robić :D
UsuńKilka razy robiłam, ale coś mi nie wychodziło.
OdpowiedzUsuńJa sobie bardzo chwale tę moje koszulki. Co w nich nie wychodziło? ;)
Usuńoooo, takie naprasowanki robiłam z rodzicami i rodzeństwem w dzieciństwie <3
OdpowiedzUsuńmój blog
Świetny wpis. Nigdy tego nie robiłam, ale mnie zainspirowałaś :) Obserwuję i zapraszam do siebie :)
OdpowiedzUsuńDzięki Tobie właśnie znalazłam pomysł na prezent dla mojego chłopaka! Bardzo lubie takie personalizowane rzeczy, więc pewnie się mega ucieszy. :D Rany, naprawdę jestem Ci ogromnie wdzięczna!
OdpowiedzUsuńDziękuję i pozdrawiam. I zapraszam jeszcze do mnie, ka-vla.blogspot.com
Bardzo się cieszę, że wpis się przyda! :D
UsuńŚwietny post, nigdy nie używałam tego papieru, a twoje koszulki wyglądają fenomenalnie. Mam nadzieję, że moje będą wyglądały chociaż w połowie tak dobrze jak twoje :D
OdpowiedzUsuńO kurcze! Do głowy mi nie przyszło, żeby tak tanim kosztem zrobić oryginalną koszulkę :o Kobieto, jesteś mistrzem! Biorę coś z szafy i działam! ♥
OdpowiedzUsuńAle super pomysł :) na pewno skorzystam <3
OdpowiedzUsuńHej jaki będzie efekt jeśli przez pomyłkę wykonam naprasowankę do jasnych tkanin na czarną koszulkę?. Pytam, bodostałem od kolegi jeden arkusz, a nie mam jak sprawdzić do jakiego mteriału ;-)?
OdpowiedzUsuńzostanie białe obramowanie w miejscach gdzie nie będzie zadrukowane atramentem
Usuńjeśli na czarną koszulkę wydrukujesz sublimację z papieru do białych to po wprasowaniu nic nie bedzie widać tylko lekko błyszczący kontur bo do białego papier ma przeźroczyste tło a do czarnego ma białe tło które się zadrukowuje
UsuńNaprawdę dobry pomysł na wykonanie nadruku na koszulce - rewelacyjnie się prezentuje :) Taka spersonalizowana koszulka może być świetnym prezentem na każdą okazję!
OdpowiedzUsuńŁadnie zrobione
OdpowiedzUsuńA czy można zrobić taką prasowankę na czerwoną bluzę?
OdpowiedzUsuńJAki papier transferowy jest najlepszy - najtrwalszy? jest tego mnóstwo na allegro który wybrać? ile prań wytrzymuje taka koszulka?
OdpowiedzUsuńOjaaa, super pomysł na DIY :) Teraz tylko skombinować taki papier... Mam kilka koszulek, które w ten sposób odświeżę, a miały już iśc do kosza. Ten pomysł razem z innym z https://modanatak.pl/diy/jak-przerobic-stary-sweter świetnie mi się przysłużą :) Dzięki wielkie i gorąco proszę o kolejne tego typu wstawki!
OdpowiedzUsuńJakiej firmy polecasz papier?
OdpowiedzUsuńJak wydrukować biały wzór na takim papierze ? Chodzi mi o to, że drukarka nie ma białego tuszu więc w jaki sposób wzór przenoszony jest na papier ?
OdpowiedzUsuńprosta sprawa - kupujesz białą kartkę*
Usuń* ona nie jest biała/biała tylko jest nasączona białą warstwą do naprasowania
stąd trzeba wybrać papier do czerni lub bieli. na czerni rodzaj atramentu jest inny
Czyli rozumiem, że jak chcę białe litery to nie muszę ich drukować tylko wycinam z papieru transferowego przeznaczonego do czarnych tkanin?
UsuńIle to prań wytrzyma? Czy w ogóle jest trwałe?
OdpowiedzUsuńA czy ten napis jest trwały i czy można go prać?
OdpowiedzUsuńMam pilne pytanie. Do tego trzeba specjalnej drukarki?
OdpowiedzUsuńZwykla atramentowa (nie może być laser
UsuńDzieki, fajne, trzeba zrobic ) Tylko motyw inny, bo od tych snobistycznych guci i innych adidasow rzygac sie chce...
OdpowiedzUsuńJakiego papieru uzywasz jakmozesz zdradzić nazwę :-)
OdpowiedzUsuńJa tylko zaznacze, że wykonywanie podróbek nie jest legalne. Poza tym oryginalny tshirt adidasa mozna kupic za 2-4zł w lumpeksie, nie trzeba podrabiać ubrań xd sama mam mase markowych, oryginalnych, drogich ciuchów z lumpeksu i taki tshirt wychodzi mniej niz baza i papier transferowy+wydruk drukarką no i nie wstyd chodzić w podrabiańcu. Już nie wspomne o ile trwalsza bedzie koszulka z lumpa. A wykorzystać papier transferowy można na setki innych sposobów- są darmowe wzory, można też jakiś stworzyć samemu i nie trzeba kraść żeby zeobić coś fajnego. Pozdrawiam, mam nadzieję, że nie tylko dla mnie kopiuj wklej logo jakiejś znanej marki to ani oryginalność ani nic fajnego
OdpowiedzUsuńBierzesz trochę zbyt poważnie tego posta.
UsuńJest stary i jak teraz na niego patrzę to się uśmiecham (bo nie o te wzory nawet mi wtedy chodziło)
Chodziło mi o trendy, które te 3 lata temu były bardzo hot. Ilustracja miała przyciągać uwagę i to zrobiła :D Marki takie jak adidas nie ma sensu podrabiać, bo tak jak mówisz są w lumpie.
Za to papier można wykorzystać tak jak kto lubi.
hej, czy używałaś specjalnego tuszu do prasowanek czy zwykły tusz do drukarki taki jakim zwykle drukuje się dokumenty?
OdpowiedzUsuń