Wyzwanie 20 dni do Gwiazdki #6: Czas na przegląd zdrowia

Hello!

Zacznę od pytania: od jak dawna powtarzasz sobie: „Powinnam zrobić badania”? Ja robię to regularnie… w myślach. A tak naprawdę, od ok. 3 lat nie robiłam kompleksowych badań ogólnych (kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym nie liczę, bo to osobny temat związany z chorobą, ale o tym może później).


     Przyszedł czas, żeby to nadrobić. Zdrowie to podstawa, a profilaktyka, choć brzmi banalnie, daje nam szansę wcześnie zauważyć, jeśli coś zaczyna się dziać.

Dlatego w ramach 6 dnia wyzwania przygotowuję plan dla siebie


Poprzednie posty wyzwania 


Lista badań, wizyt i rzeczy, o które chcę zadbać w nadchodzącym roku. 


Uczciwie - na razie robię listę, powinnam się poumawiać, ale ten krok jest straszniejszy niż lista. Lista to dobry pierwszy krok przygotowania do 2025, prawda?  Trochę mogę pościągać z listy z 15 min dla zdrowia 2021 roku 🫣 Wtedy udało mi się odwiedzić powiedzmy większość lekarzy.

Podstawowe badania, które warto zrobić

Zaczynam od ogólnych badań, które są podstawą dla każdej osoby w grupie wiekowej 25-35 lat:

  • 🩸Morfologia krwi z rozmazem: każdy przynajmniej raz na rok powinen to zrobić, żeby wiedzieć jak się ma nasz ogólny stan zdrowia. Morfologia pozwala wykryć pierwsze oznaki chorób, niedobory i anemię.
  • 🦭TSH: badanie tarczycy szczególnie, jeśli czujesz zmęczenie (a kto go dziaj nie czuje), masz problemy z wagą lub inne objawy hormonalne, ginekologiczne itp.
  • 🍬Glukoza i lipidogram: cukrzyca i choroby serca zaczynają się niepostrzeżenie, a to nie przelewki. Te badania to podstawa profilaktyki.
  • 🥛Badanie moczu i kreatynina: oczywiście ocena pracy nerek.
  • 🍸ALT i OB: wątroba i stan zapalny w organizmie to kolejne rzeczy, które warto mieć pod kontrolą, można mieć problemy z wątrobą nie mając praktycznie żadnych objawów, bo jak objawy się pojawiają to jest zapóźno
  • 🐚Cytologia i USG ginekologiczne: obowiązkowe dla każdej kobiety, minimum raz w roku
  • 🤱USG piersi lub mammografia – zwłaszcza jeśli nie badałaś się od dawna, miałaś w rodzinie przypadek raka piersi lub jesteś już po 40.  W moim wypadku - rak piersi w rodzinie

Specjaliści, których chcę odwiedzić

Same badania to jedno, ale i lekarzy warto niektórych odwiedzić, spokojnie nie ma ich wielu, więc nawet z polską służbą zdrowia wyrobię się w jednym roku (chyba). 


Mam na liście kilku lekarzy, których powinnam odwiedzić:

  • 🦷 Dentysta - kontrolnie i na usunięcie kamienia nazębnego, fluoryzacja, wszystko to na NFZ, a warto! Pakiety w tego typu prywatnie to wydatek 400-500 zł  
  • 🐚 Ginekolog: kontrola, wspomniane USG i po otrzymaniu wyników cytologii - jeśli trzeba omówienie. 
  • 🔎 Dermatolog: dermatoskopia znamion, zwłaszcza, że podróżując na słońcu spędzam więcej czasu, niż powinnam. Tzn spędzanie czasu jest dobre, ale zapominam czasem dokładać krem z UV w ciągu dnia.
  • 👩‍⚕ Internista – warto omówić ogólne wyniki badań, zwłaszcza jeśli coś budzi wątpliwości.

Co jeszcze mogę zrobić dla siebie?

Profilaktyka to nie tylko badania. Dbam o moje zdrowie niby, ale tak dla przypomnienia 

  • Zdrowy sen – min. 7 godzin dziennie, bez ekranów przed snem.
  • Regularna aktywność fizyczna – spacery, joga czy cokolwiek, co sprawia radość.
  • Dieta bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze – mniej przetworzonego jedzenia.
  • Odpoczynek psychiczny – mniej scrollowania, więcej czasu offline.


Gotowe pakiet badań – czy warto?

Zastanawiam się nad zakupem gotowego pakietu badań, są pakiety i to jakie nazwy mają "Zdrowa Kobieta", "Świadoma Kobieta", "Przyszła mama".


Plusem takich pakietów jest fakt, że zawierają większość podstawowych badań i konsultacje z lekarzami, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Zwykle idziemy danego dnia do placówki prywatnej i robimy wszystko lub niemal wszystko jednego dnia. Minus - koszt, ale jeśli nie masz ochoty samodzielnie planować, taki pakiet to świetna opcja.


Jeśli masz czas - a przecież dopiero rok 2025 idzie, to nie zaszkodzi odwiedzić lekarza rodzinnego poprosić o przegląd zdrowia, skierowanie do dermatologa, może okulisty? Może nie w grudniu, gdy wszyscy chorują i jednocześnie biegają za świętami. Opcja - do rozważenia na pewno, bo zwykłe badania kontrolne można zrobić w przychodni ogólnej. 


Mój plan działania

Jak wspomniałam - to jest lista. Przygotuję też jej wersję papierową z listą badań i lekarzy, do których muszę się umówić. Kartkę z planem zawieszę na lodówce, żeby mieć ją na widoku i pamiętać, że zdrowie to nie coś, co można odkładać na później. Znajdę polecanych lekarzy na NFZ z grupy na FB (dobry lekarz), a potem...

Potem zadbam o wszystko w pierwszym kwartale 2025 roku, bo – serio – na co czekać?



A Ty? Kiedy ostatnio robiłaś badania? Może to wyzwanie to dobry moment, żeby dołączyć do mnie i zadbać o siebie?

1 komentarz:

Adbox